Marek Rachwalik (PL) „Próba Kurvexora” – wystawa
Fonomo 2024
Data i godzina: 24/10/2024 8:30 pm
Miejsce: Klub Mózg
Lokalizacja: ul. Parkowa 2, Bydgoszcz

„Próba Kurvexora” to wystawa okładek jeszcze nieistniejących albumów undergroundowego black metalowego prowincjonalnego zespołu Kurvexor, w którego skład wchodzą Marcel Bogucki i Marek Rachwalik, obydwaj pochodzący z Kłomnic pod Częstochową. Okładki Kurvexora stworzone przez Rachwalika wypchane są symboliką i własną mitologią, którą autor kreuje również w swoim malarstwie. Surrealne postacie, obiekty i sceny są wizualizacją poszczególnych gatunków muzyki metalowej, zawierającą wszystkie charakterystyczne dla nich elementy: logotypy, maskotki, muzyków, typowych fanów, ekipę techniczną, prototypowe wzmacniacze gitarowe robione na zamówienie muzyków ze wsi czy black/deathmetalowe machiny do mielenia głupiego ludzkiego tałatajstwa. Sztuka wizualna Rachwalika to ping-pong rozgrywany pomiędzy metalem a współczesnym folklorem. Jest w tym dużo absurdu i ironii, kiczu i słodkości, ale zarówno metal, folklor, jak i malarstwo – co widać w precyzji wykonywania obrazów – autor traktuje zupełnie serio.
Marek Rachwalik jest, jak sam o sobie mówi, niespełnionym perkusistą. Ma perkusję i czasem stuka jakieś blackowo-punkowe partie. W ramach wernisażu wystawy okładek Kurvexora oraz reprodukcji obrazów o wspólnej mitologii odbędzie się projekcja archiwalnych nagrań z prób zespołu.
NIE MUSITA NAS LUBIĆ
WYSTARCZY, ŻE SIĘ NAS BOITA
Kurator: Remigiusz Boruszewski
Marek Rachwalik (ur. 1986) pochodzi ze wsi Kłomnice. Absolwent malarstwa na ASP w Katowicach, dyplom z medalem. Maluje, rysuje, czasem rzeźbi, gra na perkusji w zespole Kurvexor i robi metalowe autoportrety. Tematem jego obrazów są lewitujące obiekty 3D, cząstki organiczne, psychodeliczne zjawiska, dziwaczne humanoidy, elementy robotyki, maszyn rolniczych, wiejskiego folkloru, rzeźb z opon i ozdób ogrodowych. Bada również obszary związane z ikonografią muzyki metalowej, stylistyką okładek, wizerunkiem i logotypami. Interesuje go witalna, groteskowa i kampowa mikstura wiejskości oraz metalu.