ATOTAL A/V Live (FR)
Franck Vigroux / Antoine Schmitt
Fonomo 2022
Data i godzina: 24/10/2022 7:00 pm
Miejsce: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Lokalizacja: Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12-14

Totalne dzieło sztuki, osiągając absolutną zbieżność z percepcją publiczności, upodabnia się niekiedy do technik manipulacji umysłami stosowanych przez reżimy totalitarne: powtarzające się semantyczne ciosy, podprogowe komunikaty, anihilacja krytycznego myślenia. Franck Vigroux & Antoine Schmitt w audiowizualnym koncercie ATOTAL A/V Live rekonstruują, a następnie dekonstruują procesy narzucania woli poprzez powtarzanie i absolutny synchronizm, tworząc wyłom prowadzący do potencjalnie istotnego dysonansu.
Franck Vigroux to wszechstronny artysta, którego prace obejmują eksperymentalną muzykę elektroniczną, nowoczesną kompozycję oraz teatr muzyczny. Muzyka Francka Vigroux składa się z tektonicznych napięć, rytmów, elektronicznych tekstur i bardzo osobistego podejścia do eksploracji dźwięku. Jest równie produktywny jako artysta solowy, jak i współpracownik. Pracował z takimi muzykami jak Elliott Sharp, Mika Vainio, Reinhold Friedl, Ars Nova… Unikalność Vigroux wynika z jego artystycznego podejścia, które integruje nowe media i sztuki performatywne. Tworzy interdyscyplinarne spektakle i koncerty audiowizualne, współpracując z takimi artystami wizualnymi jak Antoine Schmitt i Kurt d’Haeseleer.
Artysta instalacyjny Antoine Schmitt tworzy dzieła sztuki w formie obiektów, instalacji i sytuacji. Interesuje go proces ruchu, wszystkie jego modalności oraz kwestionowanie ich wewnętrznej problematyki konceptualnej – zarówno w wymiarze plastycznym, filozoficznym, jak i społecznym. Spadkobierca sztuki kinetycznej i cybernetycznej, inspirowany metafizycznym science-fiction, nieustannie bada dynamiczne interakcje między ludzką naturą a naturą rzeczywistości. Niegdyś inżynier programowania, specjalista w dziedzinie relacji człowiek-komputer i sztucznej inteligencji. W centrum większości swoich dzieł umieszcza program, traktując go jako współczesny materiał artystyczny, unikalny ze względu na swoją aktywną jakość, pozwalający ujawnić i dosłownie manipulować siłami w grze. Antoine Schmitt podjął również próbę połączenia tego podejścia z bardziej tradycyjnymi dziedzinami sztuki, takimi jak muzyka, taniec, architektura, literatura czy kino. Wśród jego współpracowników są Franck Vigroux, Atau Tanaka, Vincent Epplay, Jean-Jacques Birgé, Delphine Doukhan, K. Danse, Patrice Belin, Don Nino, Cubenx, Alberto Sorbelli, Matthew Bourne, Hortense Gauthier… Jako teoretyk, mówca i redaktor portalu gratin.org, Antoine Schmitt eksploruje dziedzinę sztuki programowanej.